Milyen a jó fogkefe?
Helyes fogmosással nagy eséllyel megelőzzük a különféle fogászati problémákat, sőt, az egyéb, ebből származó egészségügyi gondokat is. De biztos, hogy jól használjuk a fogkefét?
A megfelelő fogmosás igen fontos a fogak és a szájhigiénia szempontjából. Ahhoz, hogy kellő mértékben karbantartsuk fogainkat, tudnunk kell, hogyan érdemes őket tisztítani.
Első lépésben, érdemes tudni: nem attól lesz hatékony a fogmosás, hogy erősen súroljuk fogainkat. Ezzel éppenséggel inkább kárt teszünk bennük – a fognyak kopni kezd, ínyvisszahúzódás alakulhat ki.
A fogmosás nem akkor jó, ha erősen súroljuk fogainkat
Tehát a puha sörtéjű fogkefék ajánlottak – szálai könnyebben is hajlanak, s ezekkel a nehezebben hozzáférhető területeket is egyszerűbben elérjük. Célszerű emellett kisebb fejű fogkefét vásárolni, mellyel a hátsó fogak tisztítása is megoldható. A stabil fogás is fontos – ezért az egyenes szárú típusok jobbak, mint a hajlíthatók.
A hatékonyságot fokozni tudjuk a fogselymezéssel. Ezzel ugyanis hozzáférünk olyan részekhez is a fogon, amelyet egyébként nem érhetünk el a sörtékkel.
Ha tudni akarjuk, mennyire mostunk jól fogat, manapság alkalmazhatunk ún. plakkfestő tablettát – ezt csak el kell rágni és kimutatja a fogakon azokat a helyeket, ahol nem végeztünk kellő tisztítást. Elszínezi ugyanis a lepedéket.
A fogkefét ugyanúgy meg kell tisztítani, mint a fogakat
A fogkefe is tisztításra szorul
Használat közben nagyon sok baktérium kerül a fogkefénkre. Ezért érdemes minden fogmosást követően elmosni, lecsöpögtetni a fogkefét.
A legprofibb fogkefét is fontos ugyanakkor 3-4 havonta cserélni. A sörték elpuhulnak használat közben, s egyre kevésbé lesznek hatásosak.
Az ultrahangos elektromos fogkefénél a mini fejsterilizálóval elvégzi az eszköz tisztítását.
Kapcsolódó cikk:
Védjük a fogakat sportolás közben!
Zöld teás pasztával az érzékeny fogak ellen?
B.A.