Megvan, mi játszik főszerepet a fogszuvasodásban
Az extracelluláris poliszacharidok jelentős szerepet játszanak bizonyos baktériumok túlélésében, amelyek fogszuvasodáshoz vezetnek – derítették ki kutatók.
A dentális plakk sokat tesz azért, hogy kialakuljon a fogszuvasodás – kutatók most rájöttek arra, hogy a plakkban levő, szuvasodást kiváltó baktériumok túlélési esélyeit nagymértékben növelik az ún. extracelluláris poliszacharidok.
A Bázeli Egyetem Preventatív Fogászati és Orális Mikrobiológiai Klinikája, valamint a biomedikus tervezői tanszék kutatói a PLoS One szaklapban közölték eredményeiket.
Kiderült: az ún. kariogén baktériumok a biofilmben élnek és megtámadják a fogzománcot – olyan módon, hogy a cukrot és keményítőt savvá alakítják át és kioldják a kalciumot a zománcból. Ez a folyamat szuvasodást okoz. Ha a kalcium feloldódk, nő a helyi koncentrációja, olyan környezetet hozva létre, amely ideális a baktériumok számára.
Kiderült, mi felelős elsősorban azért, hogy a fogak szuvasodni kezdjenek
A tanulmányban a kutatók azt vizsgálták, miként igyekszik a baktérium túlélni a plakkban, a körülmények ellenére.
Feltételezésük alapján az extracelluláris poliszacharidok (EPS) támogatják a baktériumok túlélési képességét. Az EPS olyan anyag, amely extracelluláris kariogén baktériumokat épít a cukormaradékokból. Létrehozza a zománcot befedő biofilm alapját, s lehetővé teszi, hogy a baktériumok „letelepedhessenek” a dentális plakkban.
A tanulmány kimutatta, hogy minél több kalcium kariogán baktérium oldódik fel, annál nagyobb a kalcium tolerancia, s a túlélési esély a biofilmben. A kutatók képesek voltak bizonyítani, hogy a kariogén baktérium mechanizmust fejleszt ki, mellyel segíti a túlélést a magas koncentrációjú kalciumban.
Kimutatták, hogy az extracelluláris poliszacharidok nagy számban tartalmaznak kalciumkötő helyeket, melyeken keresztül bejuttathatják a biofilmbe a kalciumot. Mindez semlegesíti a toxikus anyagot és erősíti az EPS struktúrát a biofilmben.
Az extracelluláris poliszacharidok kalcium integrációja tehát nemcsak segíti a kariogén baktériumokat a fogzománcban való túlélésben, hanem fogszuvasodást is kivált. A kalcium-integráció ugyanis gátolja a zománc ásványi anyag pótlását, mivel nincs már elegendő szabad kalcium a plakkban.
„A felfedezés igen fontos ahhoz, hogy jobban megértsük a kalcium szabályozásának szerepét a fogszuvasodásban” – mondta el a mikrobiológus Monika Astašov-Frauenhoffer.
Kapcsolódó cikk:
Ezért gyógyulnak előbb a szájsebek
Új anyagok a foghelyreállító eljárásokban
B.A.