2020. 01. 05. - 08:00
Valaki tett róla, hogy egy gép agyába lássunk
Sokan állnak még mindig kétkedve a mesterséges intelligencia vívmányai előtt – az ő számukra hozta létre azt a kreációt Refik Anadol, amely segít egy gép agyába látni.
Meghökkentő különlegességek is születtek a 2019-es esztendő végén a mesterséges intelligencia területén. S vannak, amelyek azért, hogy segítsenek az embereknek jobban belelátni e technológia lényegébe, részleteibe.
Ez motiválta Refik Anadolt, aki a LAS (Fényművészeti Tér) megbízásából készítette el, majd állította ki legutóbbi audiovizuális installációját a berlini Kraftwerkben, Látens létezés címmel – a tárlat január 5-ig látható.
A török származású, mesterséges intelligenciára (MI) specializálódott művész kiállításán feltárja a mesterséges intelligencia és az emberi elkötelezettség közötti kapcsolatot, mégpedig a fizikai világ térbeli dimenziói segítségével.
Meghökkentő hatások a mesterséges intelligencia-művész tárlatán
A látens műsor arra igyekszik emlékeztetni bennünket, hogy a ma létező mesterséges intelligencia entitásokat az emberek hajtják és irányítják, s hogy a viszonyunk más agyakkal – legyen az emberi vagy mesterséges – pontosan az lesz, amit mi magunk képezünk belőlük.
A művész a Kraftwerk Berlin katedrális-szerű betonterületét dinamikus emberi MI ökoszisztémává változtatta, egy interaktív installációvá, mely egyesíti a Berlinhez kapcsolódó látványt és a hangos emlékeket. A kísérő hangot Kerim Karaoglu hangdizájner készítette.
Refik Anadol lehetővé teszi a látogatók számára, hogy belemerüljenek egy olyan világba, melyben megfigyelik és kölcsönhatásba lépnek egy gép elméjével.
„Az installáció koreográfiája négy fejezetben bontakozik ki: időben, emlékezetben történő meditáció, szerves és szervetlen lényekkel való interakciók meditációja” - kommentálta a tárlatot a LAS berlini művészeti alapítvány.
Az elsőben mozgásba hozzák a gépet, s több mint tízmillió fotografikus memória adathalmazát táplálták bele. A második fejezetben a gép magja megkezdi a vizuális információk feldolgozását a VGG16 idegi hálózat segítségével. Fény- és lézerszobrok töltik meg a helyet, megjelenítve az idegháló rétegeit. A harmadik részben a gép elkezdi felismerni a Kraftwerk épületben levő életet, regisztrálja a látogatók mozgási mintáit.
Az utolsó fejezet a város építészetének és tájképének digitalizált és feldolgozott képeit alakítja át nagyszabású mesterséges intelligencia-adatfestménnyé - melyet a stílus-GAN algoritmus segítségével készítettek.
László Adrienn