2024. 08. 13. - 10:10

Ostobának nevezte a mesterséges intelligenciát egy kiváló közgazdász

Ostobának nevezte a mesterséges intelligenciát egy kiváló közgazdász

Haszontalannak nem mondaná, de a munkahelyek elvételéhez ostoba a mesterséges intelligencia – jelentette ki Daron Acemoglu közgazdász.

Természetesen nem haszontalan, számos területen képes komoly segítséget nyújtani a mesterséges intelligencia.
 
Egy nagytudású közgazdász, Daron Acemoglu szerint azonban látványos gazdasági hatásai az MI-nek csak azoknál a vállalatoknál lesznek, amelyek csillagászati összegeket költöttek rá.
 
A Massachusetts-i Technológiai Intézet (Massachusetts Institute of Technology) szakembere a jelek szerint a mesterséges intelligencia egyik vezető szkeptikusává vált.
 
Acemoglu az npr.org kérdésére – vagyis, hogy a generatív mesterséges intelligencia vajon forradalmi változásokat vezet-e majd be a gazdaságban a következő évtizedben – azt válaszolta: „Nem. Nem. Határozottan nem.”
 
„Úgy értem, hacsak nem számoljuk bele azt, hogy sok vállalat túlzott összegeket fektetett a generatív MI-be, majd pedig megbánja” – jegyezte meg.
 
A cikk alapjául egy podcast szolgált, amely érveket szed össze tudósok segítségével, miért is túlértékeltek az MI képességei, illetve várható hatásai. Olvasd el: Bukott a mesterséges intelligencia az ötleteivel a Toyotánál
 
Ostobának nevezte a mesterséges intelligenciát egy kiemelt közgazdász
Ostobának nevezte a mesterséges intelligenciát egy kiemelt közgazdász
 
Acemoglu kifejtette, hogy bár sok dologozó alkalmazza rendszeresen a mesterséges intelligenciát, egyelőre nem úgy tűnik, hogy a piaci cégek tömegesen építenék be üzletükbe a technológiát.
 
Vagyis, szerinte az MI a modern irodai feladatok nagy többségénél meg is bukna.
 
A közgazdász úgy gondolja, a mesterséges intelligencia az emberi tevékenységek kevesebb mint 5 százalékára lehet hatással, illetve, hogy maximum 1,5 százalékkal növelheti a GDP-t az előttünk álló évtizedben. Természetesen ez sem elhanyagolható, de nem forradalmi eredmény – hangsúlyozta.
 
Daron Acemoglu hozzátette: az iparágban nem ismerik fel, mennyire sokoldalúak is az emberi készségek. Alulértékelik az embereket, a gépek pedig túlértékelik.
 
A szakember „kiábrándítónak” tartja a mesterséges intelligenciának tulajdonítható termelékenységnövekedést – mint mondta, eközben semmi jele annak, hogy a generatív mesterséges intelligencia belátható időn belül - az ígéreteknek megfelelően - sokkal jobbá válna.
 
A közgazdász azt sem rejtette véka alá: egyelőre nem lát bizonyítékokat arra sem, hogy az MI érdemben helyettesítené  az emberi munkaerőt, bármely munkakörben – de bizonyos szakmákban információs eszközként a munkavégzésben segítséget jelent.
 
A gazdaság óriási területekkel rendelkezik, melyeket az MI-technológia alig érint. Eközben az irodai munkához „egyszerűen túlságosan buta és megbízhatatlan” – jegyezte meg Daron Acemoglu.
 
A szakember szerint az ily módon elérhető költségcsökkentés ennek megfelelően enyhe, s meglátása szerint nyilvánvaló akadályok bukkantak fel a mesterséges intelligencia „exponenciális fejlődése” előtt is.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.