2024. 08. 23. - 08:20

Halálunk idejét a mesterséges intelligencia félelmetes pontossággal megjósolja

Halálunk idejét a mesterséges intelligencia félelmetes pontossággal megjósolja

Döbbenetesen képes megjósolni a mesterséges intelligencia a halál idejét: a tudósok feltaláltak egy MI chatbotot, amely 78 százalékos pontossággal meg tudja mondani, mikor távozunk az élők sorából.

Félelmetes precizitással képes megmondani a mesterséges intelligencia, meddig fogunk élni. A tudósok feltaláltak egy mesterséges intelligencia (MI) chatbotot, amely 78 százalékos pontossággal megjósolja a halál időpontját.
 
Sőt, ennél is meghökkentőbb, hogy a Life2vec nevű mesterséges intelligencia azt is meghatározhatja, mennyi pénz lesz a birtokunkban, amikor a halál utolér.
 
A modellt dán és amerikai tudósok hozták létre – 6 millió dániai ember egészségügyi és demográfiai adatait táplálták bele. A ChatGPT-hez hasonlóan az előtte lévő szavak alapján megtanulta megjósolni, mi fog következni. Olvasd el: Segít megjósolni a mesterséges intelligencia, mikor halunk meg
 
Nem verset ír, hanem megmondja, mikor halunk meg
 
Szemben a ChatGPT-vel azonban ez a mesterséges intelligencia olyan információkat használ, mint a jövedelem, a szakma és az orvosi feljegyzések – annak meghatározásához, mennyi ideig fogunk élni.
 
Halálunk idejét a mesterséges intelligencia félelmetes pontossággal megjósolja
Halálunk idejét a mesterséges intelligencia félelmetes pontossággal megjósolja
 
Korábbi kutatások már megállapították, hogy bizonyos élettényezők hosszabb-rövidebb életet eredményezhetnek. Például az, hogy valaki férfi, a dohányzás vagy a rossz mentálhigiénés diagnózis mind hozzájárulhat az élettartam rövidüléséhez. A magasabb jövedelem és a vezetői szerep hosszabb életet eredményezhet.
 
Ezen tényezők mindegyikének van egy kódja a dán adatkészletben, amelyeket a csapat szavakká alakított át. Ez oldotta meg, hogy az emberek életét adatokban gazdag mondatokban foglalják össze, beleértve például a szakmát, a jövedelmet, a sérüléseket vagy a terhességgel kapcsolatos előzményeket.
 
A mesterséges intelligencia, egy nagy nyelvi modell (LLM), ami hasonló a ChatGPT-hez és a Google Bardjához, ezeket a szavakat kirakós játékként illeszti egymáshoz, hogy meghatározza, mennyi ideig fog élni az ember.
 
A csapat 35 és 65 év közötti emberek csoportján tesztelte a Life2vecet, akiknek a fele 2016 és 2020 között hunyt el. 
 
A Life2vec megdöbbentő pontossággal jósolta meg, ki fog meghalni és ki fog élni – 78 százalékos precizitást mutatott.
 
A személyiségtesztek eredményeit is pontosabban tudta megjósolni, mint a kifejezetten a feladatra kiképzett modellek. 
 
Talán szerencse, hogy a chatbot jelenleg nem elérhető a nyilvánosság számára.
 
A Dániai Műszaki Egyetem professzora, Sune Lehmann Jørgensen által vezetett kutatócsapat megjegyezte, hogy mivel a modellt kizárólag Dániából származó adatok alapján képezték ki, nem biztos, hogy a más országokból származók számára pontosak.
 
Kiemelték azt is: a mesterséges intelligencia nem kerülhet nagyvállalatok kezébe.
 
„Nyilvánvaló, hogy modellünket egy biztosítótársaság nem használhatja, mert a biztosítás lényege az, hogy nem tudjuk, ki lesz az a szerencsétlen személy, akit valamilyen incidens, baleset ér vagy elveszíti a hátizsákját” – mondta Jørgensen professzor, aki azonban hozzátette: már létezik hasonló technológia.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.