2010. 05. 19. - 06:00
Az első mosoly - az első kacagás!

A mosoly eleinte tehát egyfajta reflexszerű mozgás, amely a tanult minták alapján lassan kommunikatív értékkel bíró szociális gesztussá emelkedik.

Egyhónapos kor előtt az újszülött mosolya inkább veleszületett viselkedés, semmint reakció arra, amit lát, hall vagy érez. Ezek a korai mosolyok még relfex-szerűek, nincsenek kapcsolatban a társas interakciókkal. Legtöbbször álmában vagy az álom és ébrenlét határán mosolyog az újszülött.
Kéthónapos korára a legtöbb baba már gyakran mosolyog

A spontán, belsőleg motivált mosolyról a kellemes ingerekre adott válaszra részben történő váltás annak köszönhető, hogy a baba egyre hosszabb ideig képes a szemkontaktus megtartására és a figyelemre. Ahogy egyre jobban a tudatában lesz az őt körülvevő világnak, ezek a kis mosolyok is mind gyakoribbakká válnak.
Mikortól "direkt?"
Régebben úgy gondolták, az első 4-6 hét "angyali mosolya" csupán reflex, hiszen a mosolygás képessége az emberrel együtt születik, nem utánzás alapján sajátítjuk el azt. Kutatók egy része

Mit jelent?
Akár kezdettől, akár a harmadik hónaptól hívjuk tudatosnak a mosolyt, egy biztos: ez a mindenkit felvidító, aprócska gesztus roppant fontos lépés a baba értelmi és érzelmi fejlődésében egyaránt. Az első hónapokban a mosoly talán nem jelent akaratlagos kommunikációt, mégis óriási szerepe van a kicsi szocializációjában, a baba-mama kapcsolat elmélyítésében és egészséges fejlődésében. Bár maga a képesség velünk születik, az első mosolyhoz az agynak is el kell érnie bizonyos fejlettségi fokot, és elengedhetetlen hozzá a baba elégedettségérzése, a feszültségek alóli teljes felszabadulás is.
Forrás: www.informed.hu, www.babazo.hu
Memo